Az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 16. § (16) bekezdése alapján 2007. december 31-ig építési szerződés esetén részteljesítésnek minősült az is, ha a felek az egyes építési szakaszok elvégzéséhez külön teljesítési időpontot határoztak meg. Ez azt jelenti, hogy a 2007. december 31-ig hatályos szabályok szerint a felek részteljesítésről akkor is kötelesek voltak számlát kibocsátani ? és így részteljesítésként akkor is adófizetési kötelezettség keletkezett ? ha az általuk kötött szerződésben így állapodtak meg.
A 2008. január 1-től hatályos szabályok alapján az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: áfatörvény) 55. § (1) bekezdése határozza meg ? főszabályként ? az adóztatandó ügyletek teljesítési időpontját. A hivatkozott rendelkezés szerint az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (teljesítés).
Az áfatörvény 10. § d) pontja alapján termékértékesítésnek minősül az építési-szerelési munkával létrehozott, az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzendő ingatlan átadása a jogosultnak, még abban az esetben is, ha a teljesítéshez szükséges anyagokat és egyéb termékeket a jogosult bocsátotta rendelkezésre.
Az áfatörvény 10. § d) pontjában foglalt tényállásból levezethető, hogy az ilyen típusú ügyletek akkor valósulnak meg tényállásszerűen, amikor az ingatlan átadása megtörténik. Főszabályként tehát az ilyen ingatlanátadás azzal a nappal teljesül, amikor a felek között a tényszerű átadás és ehhez kapcsolódóan az átvétel megtörténik. Azonban kérdéses, hogy hogyan kell számlázni, ha az ingatlan átadása nem egyetlen alkalommal, annak befejezésével, hanem szakaszonként történik.
Az áfatörvény 57. §-a úgy rendelkezik, hogy termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha az ügylet tárgya természetben osztható és a részteljesítésnek egyéb akadálya nincs, a részteljesítés is teljesítés.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 403. § (2) bekezdése értelmében építési szerződés esetében, ha az ügylet természetéből más nem következik, azt oszthatatlannak kell tekinteni, ha azonban a felek az építési szerződésben a munka egyes részeinek átadásában-átvételében állapodtak meg, akkor az adott teljesítés osztható. Ez utóbbi esetben ? azaz, ha a felek nem a kész épületnek a munkálatok befejeztével történő egyszeri átadásában, hanem az egyes készültségi fokoknak a beruházás folyamatában történő átadásában állapodtak meg ? akkor egy adott készültségi fok átadása az áfatörvény vonatkozásában részteljesítésként teljesítési időpontot generál.
A fentiek alapján az általános forgalmi adó szempontjából az építési szerződés alapján történő teljesítés történhet úgy, hogy a felek nem egyeznek meg az egyes készültségi fokok átadásában, azaz nincsen áfatörvény szerinti részteljesítés, hanem a teljes ingatlan átadására a munka maradéktalan elkészültével kerül sor, vagy pedig ? amennyiben a felek a szerződésben úgy állapodtak meg ? már az ingatlan elkészülte előtt megtörténik bizonyos készültségi fokok átadása, ami az áfatörvény alkalmazásában részteljesítés, így annak időpontjában az adott készültségi fokról számlát kell kiállítani.